Otizm kitapları

Eğitici kitaplar

Create Your Own Economy: The Path to Prosperity in a Disordered World

Amerikalı ekonomist ve yazar Tyler Cowen, kendi otizmini (!) keşfettiğinden beri, otizm ve otizmin aslında nasıl yaratıcı ve değerli bir özellik olduğunu savunan kitaplar yazıyor. Geçen sene çıkan bu kitap ABD’de çok ses getirdiği için olsa gerek, bu sene aynı konuyu biraz daha detaylı ve başka açılardan inceleyen bir kitap daha yazdı (Kitap, ABD’de de henüz bu ay yayınlandı).

Create Your Own Economy’nin en önemli özelliğinin bilimsel araştırmalara dayanan bir kitap olması olduğunu söyleyebiliriz. Daha doğrusu, tamamen bilimsel olgulara dayanmasa da, bu bilgileri kullanarak yazarın kendi tezini savunduğu ve güçlendirdiği bir kitap. Cowen, son derece iyi ve bilgili bir yazar olduğu gibi, bu konuyu da çok iyi araştırmasının da etkisiyle oldukça güçlü bir kitap ortaya çıkarmış. Bu kitabın, pratik açıdan otizmli çocukları olan ailelere oldukça yardımcı olacağını düşünmüyorum, zaten kitap da o amaçla yazılmamış. Ancak, ilham verici ve cesaretlerini güçlendirici bir etki yaratacağı muhakkak. Okurlar, kitapta yoğun otizm semptomları gösteren bir çok kişinin hayatın farklı alanlarında ne kadar başarılı olduğunu görebilirler. Üstelik, bu örnekler hakkındaki bilgiler kitapla sınırlı kalmıyor, haklarında oldukça çok bilgiye internetten de daha detaylı olarak ulaşmak mümkün.

Kısacası, gücü olanlar ve yurtdışından bu İngilizce kitabı getirtebileceklere bu kitabı hararetle tavsiye ediyorum. Şahsi kanaatim ise, Cowen ne yazsa okunur şeklinde, zira son derece ilginç ve bilgi dolu yazılara imza atması garanti. (Haziran 2010)

———————————————————————————————————————————————————————————–

Mars’ta bir Antropolog Oliver Sacks

Dünya çapında ünlü doktor, nörolog, antropolog ve yazar Oliver Sacks’ın 1996 yılında yayınlanan kitabı, belki de modern zamanların, otizmli ve asperger sendromlu kişilerin hayatına uzun dönemli ve insani bir şekilde yaklaşıp onları anlamaya çalışan ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Yedi ayrı kişinin hayatlarını uzun dönem boyunca takibe alan ve onları yakından izlemeye gayret eden Sacks, modern bir tıp adamının mükemmel bir yazı stili ile yaratabileceği harika bir kitabı gözler önüne seriyor. Kitap, yayınlandığı günden bu yana yurtdışında hala çok aranan ve artık klasik sayılabilecek bir eser. Ayrıca, Stephen Wiltshire ve Temple Grandin‘i dünya kamuoyunun bu kitap ile tanıdığını hatırlatmakta fayda var. Tek kelime ile harikulade.

———————————————————————————————————————————————

Asperger Sendromu Barış Korkmaz

Asperger Sendromu’nu tam anlamıyla her yönüyle ele alıp tanıtan, semptomları, teşhis yolları, asperger sendromlu olmanın ne demek olduğu, ailede bir aspergerli olmasının ne anlama geldiği, asperger sendromu taşıyan bir kişi için sosyal ve kişisel hayat gibi bir çok konudan bahseden, son derece ayrıntılı ve iyi yazılmış bir kitap. Hem bilimsel olmayı, hem de okunabilirliği bir arada sağlayabiliyor. Objektifliği hiçbir zaman elden bırakmıyor. Mutlaka bir giriş kitabı olarak öneriyorum, ancak sanırım baskısını bulmak hiçbir yerde mümkün değil. Bulan varsa haber versin.

———————————————————————————————————————————————–

Yağmur Çocuklar – Otizm Nedir? Barış Korkmaz

Yine Prof. Barış Korkmaz’ın kaleminden çıkmış, otizmin çocuklarda teşhisi, tedavisi ve otizmle birlikte yaşamak gibi başlıkları içeren daha kısa ve tanıtıcı bir kitap. Ancak yine konuya yabancı olanlar için çok yararlı olacaktır, zira gerekli tüm bilgileri güncel bir şekilde kısa da olsa sunuyor. Ancak, ne yazık ki, farklı bir yayınevi tarafından basılmış olsa da bu kitabın da baskısı tükenmiş. Sanırım birileri Barış Korkmaz’ın okunmasını engellemeye çalışıyor! Keşke her iki kitabın da yeni baskıları bir an önce yapılsa.