Dikkatine güvenen bu yazıyı okusun! [Video]

Malum, insanın kendine ilişkin özellikleri söz konusu olduğunda  (sahip olduğu şeyler de dahil), bunları ortalamanın üstünde görme gibi irrasyonel bir eğilimi vardır.

Kimi kendini dünyanın en iyi şoförü olarak görürken örneğin, kimisi de dünyanın en bilgili insanı olduğunu falan zanneder. Bir başkası kendi adının baş harfi olan E harfinin dünyanın en güzel harfi olduğundan emindir. Bunun sınırı yok, hayal gücünün yettiğince gider.

İmdi, bu düşünme özelliğimizin (siz yamukluğumuzun diye okursunuz) en sık görülen örneklerinden biri de, dikkatimizin çok keskin olduğu şeklindeki sanrımızdır. Belki hepimiz değil ama birçoğumuz kendimizi diğer insanlara kıyasla daha dikkatli, böyle şahin bakışlı, gözünden zerre bir şey kaçmayan tipler olarak kabul ederiz.

Tabi  daha üstteki cümle bitmeden böyle bir şey olmadığını iddia edenler çıkacağını bildiğim için, hemen bilimsel adını verme gereği doğuyor. Bu arkadaşlara Forer etkisi hakkındaki şu güzel Wikipedia makalesini okumaları için birkaç dakika veriyor ve kaldığım yerden devam ediyorum.

İElbette herkes istediğini düşünmekte özgür ama, bu arkadaşların unuttuğu bir nokta var: Bugünün  dünyası bize öyle yoğun bir bilgi sağanağı ve öyle farklı sinyaller gönderiyor ki, bunların hepsine doğru düzgün dikkatimizi vermemiz artık mümkün olmaktan çıkmış durumda. Yani, insanoğlu biyolojik olarak aynı anda dikkatini yoğun olarak vermesini gerektiren birden çok uyaranı algılama yeteneğine sahip değil. Belki acı ama gerçek bu.

İnanmazsınız, bu kadar laf ettikten sonra bile bu yazdıklarıma ikna olmayanlar oluyor. Ama aşağıdaki çarpıcı videoları gördükten sonra hala öyle düşünen kalacak mı, işte onu hep birlikte göreceğiz.

Dan Simons isimli araştırmacının yaptığı ve dikkat konusundaki iki ayrı çalışmayı konu alan aşağıdaki videolar, belki de bahsettiğim olguyu en bariz şekilde ortaya koyan videolar. Eğer  daha önce izlemediyseniz, oldukça etkileyici gelecektir:

 

 

Küçük bir not: İzleyenlerin % 50′si hiçbirşeyin farkına varmıyormuş.

Ve diğeri:

 

Bunların üstüne ben ne diyebilirim ki artık?