Bu blog hakkında

Can Ender Gökçe15 Eylül 2009

Bugün insan beyni hakkında bildiklerimiz, Leonardo da Vinci‘nin kadavraları açarak içlerini el yordamıyla karıştırarak öğrenmeye çalışması  ve anlayabildiği kadarıyla kas ve sinir yapılarını yazıya dökmesinden ileri gitmiş değil. Hatta, bazı komik hatalarına rağmen, Vinci’nin vücudun çalışma sistemi hakkındaki bilgisinin, bugün bizim beynimizin çalışma sistemi hakkındaki bilgimizi aştığı bile, biraz şakayla karışık da olsa iddia edilebilir (Üstelik biz daha beyin hakkında gelecek nesilleri dehşete düşürecek ne derecede komik “gerçeklere” inanıyoruz, kimbilir…)

Bu blogun amacı, işte yukarıda bahsettiğim ve belki de varlığımızın tek kanıtı olan düşünme kabiliyetimizi bize bahşeden “beynimiz” hakkında ilginç bilgi, yorum ve haberlere yer vermek, bu konudaki dünyada olup biteni olabildiğince takip etmek, gidişat hakkında bilgi vermek ve eğer mümkün olursa benden daha bilgili olanlardan daha da yeni şeyler öğrenmek.

Blogun temel amacı bu ama en az bunun kadar önemli iki amacı daha var, birincisiyle içiçe geçmiş olan: Onlar ise, “bilinç” ve “yaratıcılık” kavramları üzerine kafa yormak.

Bir insanın bilince sahip olması ne demektir ve “ben” olmak ne anlama gelir, bu soruları biraz eşelemeye çalışmak.

Bazen dünyanın en muhteşem yaratıcıları olarak kabul edilen insanları, bazen ise biz sıradan vatandaşları konu ederek, insanda yeni fikirlerin filizlenmesini, hayal kurmayı, o hayalin akla gelişini ve gerçekleştirmeye giden yolları, kısacası “yaratıcılığı” anlamaya gayret etmek.

Bu alanların her birinin birer okyanus genişliğinde olduğunu bilmiyor değilim. Ama bu durum, bu konularda okumama, kendimce araştırmalar yapmaya ve bunları insanlarla paylaşmama engel olmamalı bence…

Bir de üstüne yazılarıma bir dirhem hoş kokulu mizah tozu serpebilirsem, bu siteyi yemem de yanında yatarım artık. Kimselere de yedirmem:)

Hepinize ziyaretiniz için teşekkür ederim.

Ayrıca, blog hakkındaki her türlü düşüncenizi paylaşabilmeniz için, aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

 

Adınız (gerekli)
Email adresiniz (bu da gerekli)
Kompozisyon başlığınız

Maruzatınız ve dertleriniz